| Parameter | Value |
|---|---|
| Termination | Solder |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Contact Plating | Gold |
| Pitch | 1.27 mm |
| Color | Black |
| Gender | Male |
| Number of Contacts | 4 |
| Connector Type | Male Pin |
| Number of Positions | 4 |
| Number of Rows | 1 |
| Contact Mating Length | 2.9972 mm |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Mating Post Length | 3 mm |
| Packaging | Bulk |
| Termination Post Length | 2.9 mm |
Stock: 326
Distributors
pcbx
Unit Price$0.72555
Ext.Price$0.72555
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.72555 | $0.72555 |
| 10 | $0.61691 | $6.16910 |
| 25 | $0.58439 | $14.60975 |
| 50 | $0.55358 | $27.67900 |
| 100 | $0.52440 | $52.44000 |
| 300 | $0.49541 | $148.62300 |
| 500 | $0.46802 | $234.01000 |
| 1000 | $0.44356 | $443.56000 |
| 3000 | $0.42038 | $1261.14000 |
| 5000 | $0.39841 | $1992.05000 |
| 10000 | $0.37758 | $3775.80000 |
